Kasy fiskalne – oświadczenie – zasady ewidencji i kody

Kasy fiskalne – oświadczenie – zasady ewidencji i kody

Zgodnie z przepisami przejściowymi nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, osoba prowadząca ewidencję u podatnika, która rozpoczęła prowadzenie ewidencji przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia, powinna złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji do końca maja 2019 r. Co do zasady oświadczenie należy składać przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.
Zgodnie z brzemieniem § 6 rozporządzenia, wskazującym na zakres czynności podatnika prowadzącego ewidencję, podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania (§ 6 ust. 3 rozporządzenia). reklama
Osoba taka, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej, składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji (§ 6 ust. 4 rozporządzenia).
Informacja o zasadach ewidencji oraz oświadczenie należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla podatnika i dla osoby, która będzie prowadzić u niego ewidencję.
Wzór informacji o zasadach ewidencji oraz oświadczenia zawiera załącznik do rozporządzenia.
Inną zmianą są nowe uregulowania zawarte w § 6 ust. 1 pkt 5 lit. a–f) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816) i dotyczą one obowiązkowego oznaczenia literowego od „A” do „G” do właściwych stawek podatku przypisanych odpowiednio do nazw towarów i usług.
Zgodnie z nowymi przepisami, przykładowo literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%, zaś literze „B” – stawka podatku w wysokości 7% albo 8%.
Przy czym zgodnie z przepisem przejściowym (zawartym w § 59 rozporządzenia) oznaczenia literowe od „A” do „G” przypisane do nazw towarów i usług w kasach przed 1 maja br. (tj. przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia) mogą być używane do dnia 31 lipca 2019 r.
                                                                                                          

Related posts

Aktualizacja adresu zamieszkania pracownika

Pracownik ma obowiązek zgłosić zmianę adresu zamieszkania pracodawcy oraz administracji skarbowej. Podatnik rozlicza się ztytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wurzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania. Miejsce zamieszkania to miejscowość, wktórej dana osoba przebywa zzamiarem stałego pobytu, stanowiąca centrum jej interesów życiowych imajątkowych. Nie trzeba być tam zameldowanym na...

Read More

Darowizna od rodziców – czy jest zwolniona z podatku?

Większość osób ma świadomość, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku od spadku i darowizn. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach, aby zwolnienie przysługiwało, należy dopełnić pewnych formalności w urzędzie skarbowym. Ponadto obowiązują kwoty wolne od podatku w zależności od grupy podatkowej, w jakiej znajduje...

Read More

Jak zatrudnić pomoc domową?

Legalne zatrudnienie pomocy domowej wymaga dopełnienia wielu formalności, zwłaszcza jeśli jest to obywatelka Ukrainy lub innego z sześciu tzw. państw trzecich. Zatrudniający ma do wyboru umowę zlecenie albo umowę o pracę. Zawarcie zarówno jednej, jak i drugiej pociąga za sobą konieczność regularnego odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i...

Read More