Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą dla celów związanych z rozliczaniem podatku dochodowego od uzyskiwanych z niej przychodów (dochodów) zobowiązane są wybrać formę opodatkowania. Chodzi o : podatek liniowy, zasady ogólne oraz zryczałtowane formy opodatkowania,
Do końca 2018 r. granicznym terminem na dokonanie tego wyboru przez przedsiębiorców kontynuujących działalność gospodarczą był 20 stycznia roku podatkowego. Od 1 stycznia 2019 r. zmianie uległ termin składania oświadczenia o wyborze podatku liniowego oraz tzw. ryczałtu ewidencjonowanego na formę opodatkowania na dany rok podatkowy oraz oświadczenia (zawiadomienia) o rezygnacji z tych form opodatkowania, jeżeli były stosowane w roku poprzednim. Obecnie wszyscy podatnicy opodatkowani w tych formach (co w przypadku zgłaszania wyboru formy opodatkowania oznacza zarówno kontynuujących działalność gospodarczą, jak i rozpoczynających ją w danym roku podatkowym) mają obowiązek je składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnęli w grudniu roku podatkowego. Wyboru formy opodatkowania dokonuję przez zaznaczenie odpowiedniej zmiany w tym zakresie w druku CEDiG.
Jednak w oparciu o przepis przejściowy ustawy nowelizującej, która wprowadziła omawiane zmiany, oświadczenia o wyborze na formę opodatkowania podatku liniowego oraz zryczałtowanego podatku dochodowego złożone przez podatników na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2018 r. zachowują moc w latach podatkowych rozpoczynających się po dniu 31 grudnia 2018 r. To oznacza, że jeżeli przedsiębiorca korzystający dotychczas z jednej z tych form opodatkowania nie zamierza jej zmieniać w 2019 r., to nie musi w bieżącym roku składać urzędowi skarbowemu oświadczenia o wyborze formy opodatkowania na nowych zasadach.