Od początku 2019 roku zmianie uległy podstawowe zasady wypłaty wynagrodzenia wynikające z kodeksu pracy. Do końca 2018 roku wynagrodzenie wypłacane było pracownikowi do rąk własnych, chyba że pracownik złożył wniosek o wypłatę na rachunek bankowy. Od nowego roku podstawową zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika. W związku z tym na pracodawcy ciążą nowe obowiązki.
W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2019 roku nowelizacji przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia za pracę, na podstawie art. 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku:
- podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo
- złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.
Pracodawca musi to uczynić w ciągu 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy i pouczyć jednocześnie pracownika o terminie, w jakim ten powinien przedstawić stosowne dane.
Ustawodawca przewidział, że pracownik powinien podać pracodawcy numer rachunku płatniczego albo złożyć pracodawcy wniosek dotyczący dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od daty otrzymania od pracodawcy informacji, o której mowa powyżej.
Należy zwrócić uwagę, że jeżeli, w okresie od dnia wejścia w życie nowelizacji do dnia otrzymania przez pracodawcę informacji od pracownika o jego numerze rachunku bankowego lub wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, przypada termin wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracodawca wypłaca wynagrodzenie do rąk własnych pracownika.